Imunoterapija je prava revolucija pri zdravljenje rakave bolezni. Bolniki, ki so pred tovrstno metodo zdravljenja raka povprečno živeli še leto dni, imajo v primeru uspešne imunoterapije precejšnje možnosti, da lahko dolgo ter kakovostno živijo še vrsto let. Lahko torej rečemo, da je imunoterapija vrsta terapije, ki že v temeljih spreminja dosedanje načine ter oblike sistemskega zdravljenja. Tovrstno zdravljenje je v uporabi že vrsto let, izkušnje pa so več kot pa le obetavne.
In kako imunoterapija sploh deluje? Bistvo je, da deluje povsem drugače v primerjavi z drugimi načini zdravljenja. Vse dosedanje metode, na primer obsevanje, kemoterapija, tarčna zdravila, delujejo tako, da direktno uničujejo rakave celice. Po drugi strani pa imunoterapija na raka ne vpliva neposredno. Spodbuja namreč bolnikov imunski sistem, da se lahko na bolj učinkovit način bojuje proti raku.
S pomočjo imunoterapije se odblokira točno določene zaviralne mehanizme
Na sploh nam imunoterapija omogoča, da se lahko odblokirajo točno določene zaviralne mehanizme imunskega sistema ter mu na takšen način pomagamo, da se lahko učinkovito prepozna tumorske celice in jih tudi uniči.
In kako večina bolnikov tovrstno zdravljenje prenaša? Večina bolnikov zdravljenje prenaša dobro. V tem primeru se praviloma ne srečujemo s stranskimi učinki, ki jih navadno povezujemo s protirakavimi zdravili, kot so na primer izpadanje las, slabost, bruhanje. Stranski učinki pri imunoterapiji so le redki, če pa se pojavijo, pa so najbolj podobni avtoimunskim boleznim.
Na uspeh zdravljenja raka s pomočjo imunoterapije moramo gledati individualno
Kako zelo uspešna je imunoterapija? Na njene uspehe je potrebno gledati individualno – pri vsakem bolniku posebej. Na eni strani so bolniki, pri katerih zaradi omenjene terapije rak povsem izgine in se nikoli več ne pojavi. Prav tako imamo bolnike, ki bolezen ob zdravljenju z imunoterapijo prav tako nezadržno napreduje. Kako bo metoda pri posamezniku delovala, pa je v resnici vnaprej precej težko ali pa sploh nemogoče predvideti.